Oliwa z oliwek w higienie uszu

Woskowina uszna – fizjologia

Woskowina uszna (cerumen) jest fizjologiczną wydzieliną organizmu naturalnie występującą w przewodzie słuchowym. Pełni ona funkcję ochronną – nie tylko odpowiednio  powleka przewód słuchowy stanowi również część mechanizmu samooczyszczącego ucho. W warunkach fizjologicznych woskowina jest usuwana z przewodu słuchowego, jednak gdy mechanizm ten zawiedzie,  dochodzi do jej zbicia i powstania czopa woskowinowego. Zaleganie woskowiny nie wiąże się ze złą higieną osobistą, najczęściej do powstania czopów dochodzi m.in. wskutek nieodpowiedniego stosowania patyczków higienicznych do czyszczenia ucha czy w sytuacjach, gdy do uszu regularnie wkładane są przedmioty, tj. słuchawki lub aparaty słuchowe.  

Czop woskowinowy – konsekwencje [1]

Nagromadzenie woskowiny niesie za sobą szereg konsekwencji, m.in.:
  • utrudnienie widoczności błony bębenkowej dla lekarza,
  • nieprawidłowy wynik pomiaru utraty słuchu (niezwiązanej z woskowiną),
  • dyskomfort i zawroty głowy,
  • rozwój infekcji.

Cerumenolityki

Aktualnie specjaliści coraz częściej zalecają stosowanie cerumenolityków do higieny uszu. Są to preparaty na bazie oleju lub wody, pełniące funkcje rozmiękczające i ułatwiające usunięcie zalegającej w kanale słuchowym woskowiny. Woskowina jest substancją tłuszczową, zatem w myśl zasady podobne rozpuszcza się w podobnym, dobrej skuteczności należy spodziewać się podczas stosowania preparatów lipofilowych – na bazie olejów.  

Oliwa z oliwek

Naturalną propozycją doskonale sprawdzającą się w roli cerumenolityku jest oliwa z oliwek. Produkt dostępny jest na rynku w kategorii wyrobu medycznego o prostym i bezpiecznym składzie. Oliwa z oliwek natłuszcza przewód słuchowy, usprawniając jednocześnie naturalny proces samooczyszczania ucha. Doskonale zabezpiecza przed wniknięciem wody podczas kąpieli w basenie lub letnich wyjazdów, chroniąc przed rozwojem stanu zapalnego. Drożny kanał słuchowy to również mniejsze prawdopodobieństwo infekcji. Wyrób medyczny Oliwa do ucha na bazie oliwy z oliwek może być stosowany do higieny uszu u dzieci już od 3 miesiąca życia, a także u dorosłych. Produkt bezpieczny jest również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Optymalnie dopasowany system dozujący, ze specjalnie wyprofilowaną nasadką umożliwia delikatne rozpylenie preparatu w zewnętrznym przewodzie słuchowym, chroni też przed zbyt głębokim wprowadzeniem dozownika do ucha.  

Autor

Pion R&D, Curtis Health Caps  

Przypisy

[1] Aaron K, Cooper TE, Warner L, Burton MJ. Ear drops for the removal of ear wax. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 25;7(7):CD012171. doi: 10.1002/14651858.CD012171.pub2. PMID: 30043448; PMCID: PMC6492540.

© Curtis Health Caps. All rights reserved.